Liderlik//Çağın Gereksinim özelliği

Değerli ilgililer;

Her Yöneticinin, önderin, hedefinde şüphesiz lider olma, liderce yönetme hedefi vardır. Çok zor olmayan bir özellik olsa da sayısına kurumlarda oldukça az rastlanmaktadır. Bunun bir çok nedenini sayabiliriz ancak lider olamamanın altında yatan bir çok nedenin yanında özellikle kurumlardaki oturmuş yapıdaki öğrenilmiş çaresizlik yatabilir. Amirlerin defalarca kez hayır dedikleri ve taklit edildikleri yönetici modelleri lider yönetici olunamamasına en büyük sebeplerdendir.

Birlikte çalışılan kurumlarda uzun yıllar bir arada çalışan yapılarda maalesef ki astların üstlerinin dizginlemesine maruz kalan davranışları, kendi başına hareket edememelerini sağlıyor ve kendine öz yönetici modellerini ortaya koydurmuyor.

Bu yüzden yöneticilerden verim almak istiyorsak, onların liderce yönetmesini sağlamak istiyorsak, başlangıç ve geliştirilebilir aşamalarında destek olarak güvenlerini sağladıktan sonra, kendi yönetim tarzlarını oluşturmalarına izin vermeliyiz. Herkesin kendi sorumluluklarını yerine getirebilme yetisi ve yetkisi ile başarılı takım ortaya çıkar. Lider uzun vadeli planlar yapar, stratejiler belirler ve planlı şekilde çalışır.

Plan demişken, başarılı bir hikayede en önemli ve öncelikli adımdır; Plan…

En iyi yönetim kitaplarından bir tanesinin adı: Alis Harikalar diyarında

Luis Karel takma adıyla yazan bir rahiptir. kendisi matematik profesörüdür. Zekasını zor kontrol eder..

ALİS ile tavşanın peşinden koşar, yol ikiye ayrılır, tavşan durur alis’te durur. Alis sorar, nereye gideyim. Tavşanın verdiği cevap aynen şöyledir. ”Nereye Gideceğini Bilmiyorsan, Hangi Yoldan Gittiğinin Önemi Yoktur.” lider nereye gideceğini bilen, planlı olan ve geleceği gören kişiliktir.

Buradan yola çıkararak başta nereye gideceğini bilen, kendisini geliştiren, hayat amacı olan fedakar ve örnek kişilikte olan lider özelliklerine sahip olan yöneticilerden olmanızı dilerim.

 

Saygılarımla

Beytullah BOZKURT