Liderler Risk mi alır? Geleceği mi Görür?

Risk nedir ?

Risk; Normal işleyişte yapılmaması, günün şartları ve olgularına göre mümkün yada gerek olmayan, hareket ve planlamaları yapma eğilimi ve kararlılığıdır.

Risk alan genelde ilk etapta ciddi eleştiri alır, yada yaptığı işlerde destek bulmazlar. Bu yapılan işin yada kişinin yanlış yaptığı anlamına elbette gelmez, bazılarının konfor alanını terk etmek istememesi , yeni okyanuslar keşfetmesinin önünde engel teşkil edecektir. inanan ve inancıyla barışık olan hedefine kitlenen insanların her koşulda hedeflerini başardığına şahit olmaktayız. Hedefe inanan insanların hedefe giderken yolda karşılaştığı bir çok beklenmeyen türbülanslar yaşaması normaldir. Böyle durumda hedefi değiştirmeden hedefe giden yolu değiştirmek seçeneği ile devam edilmesi en doğru olanıdır.

Çalışma hayatında bir çok istek ve fikirlerin raflarda çürüdüğünü iyi anlaşılmadığını ve anlamak istemeyenlerin sizi anlamak yerine oluru değil, olmazını konuştuğunu birçok kez görecek ve izleyeceksiniz. Bu durum sizi kesinlikle yıpratmamalı ve doğrularınızın yanlış olduğunu düşünmenize sebebiyet vermemelidir.

Birlikte çalıştığınız insanların, zaman içinde sizin gerçekleşen düşünce ve planlamalarınız ile, sizin peşinizden geleceği, yanınızda yer alacağı da ayrı bir gerçektir.

En büyük yatırım insana yatılan yatırım olduğu dünyanın bilinen en hümanist gerçeğidir.

Geleceği görenlerin, aslında en büyük farkındalıklarını ortaya koyan bileşenlerinde, en çok rastladığımız, planlamaya, madalyona iki yönlü bakmaya, günün ve geleceğin şartlarını yorumlamaya, araştırmaya, okumaya zaman ayırdıklarını kendini sürekli olarak geliştirip, dünyaya karşı kayıtsız kalmadan bir yaşam sürdüğünü görürüz. Böylece inovasyon onların güncel rutinleri olarak yaşamına empoze olacaktır.

Dolu dolu yaşamak , üretmek , değişime önderlik etmek, tüm bunları yaparken önce insan olduğumuzu, insanlığın yararına olacak tüm işlerle dünya hayatımızı sürdürmenin en büyük mutluluk kaynağı olacağını ve bizi besleyeceği bilinciyle çevreye duyarlı hareket etmeye gayret göstermek önceliklerimiz olmalıdır.

Riskleri başarıya dönüşenlerde diğer rastlanan özellikte diyalog bileşenleridir. Genelde tecrübeleri edindikleri kendinden yaşça büyük takip ettikleri birileri de hayatına ışık tutuyor olabilir. Kişilerin iyi yönlerini örnek alabilmekte ayrı bir yetenektir.

Neden ulaşılması gereksiz yada mümkün olmayan görüleni, başarılabilir olduğuna inanarak, yola devam etmenin temelinde yatan bir inancın, ön sezinin ciddi bir birikime sahip kişilerde olabileceğinin bilinmesi gereklidir.

Ayriyeten bir çok insan, fikirlerini,  planlamaları harekete geçirmekten, ya başaramazsan ne olur düşüncesinden yola çıkarak ötelemiştir. Oysa aralayacağı kapılarla, bir çok insan, kabuğundan; çok daha fazla sınırlarını genişletip başarı serüvenleri oluşturabilecekken stabil kalabilmektedir.

Sizin neyi nasıl başaracağınızı sizden daha iyi bilen kimse olamaz. İnsanın kendisindeki gücü keşfetmesinin sağlanması, kendini tanımasının sağlanması ve verilecek motivasyon ile başarıya taşınması mümkün olacaktır. insanların nasıl olmasını isterseniz bir bakıma öyle olduklarını hissettirmekte onların başarılı olmalarında bir etken olacaktır.

Liderlere Pozitif insan olmak büyük bir artı katacaktır. Ayrı bir enerji yayacaktır. çevrede yayılan pozitif enerjinin hedeflere ulaşılmada çok daha kısa vadede verimlilikle elde edildiği de ayrı bir tecrübedir.

Bırakın siz tüm bunları yaşarken, planlarken, hedefe ulaşırken, çevredekiler size ağıtlar yaksınlar, ardından bağırsınlar, siz onları duymayın! Sağır Kurbağa hikayesini buraya sığdırın ve hedeflerinize devam edin.

onlar sizin risk aldığınızı düşünsün siz başarın ve şaşırtın.

Saygı ve sevgilerimle