GÖLGENİN BÜYÜKLÜĞÜ-

GÖLGENİN BÜYÜKLÜĞÜ ARKANDAKİ IŞIĞIN YAKINLIĞI KADARDIR

İzleyin dağlardan güneşin doğuşunu, batışını, ufuklardan geçerken oluşan gölgelerin büyüklüğünü göreceksiniz! Sizce bunlar tesadüf olabilir mi? Bunun bir izahı olması gerekmez mi? Bunda saklı olan her görünenin arkasında bir gücün, mimarın, ilahiyatın olabileceğidir.

Her zeki insanın arkasında bir beyin vardır,her başarılı kişinin önünde örnek aldığı amirleri olmuştur, yine her başarılı öğrencinin bir hedefi ve onu bu hedefte kitleyen destekçisi de olmuştur. Bazen bir öğretmen sahip çıkmıştır yavrucağa, bazen bir baba, bazen anne, bazen de kendi iradesi aşmıştır engelleri birer, birer…

İş hayatında da çıkar karşımıza sorunlar! Her kuşak bir sonrakini suçlar durur, efendim bizim zamanımızda böyle değildi! şimdikiler çalışkan değiller gibi yakınmalar,ardına sürer gider. Aslında bu kişilerin beyinlerinde yarattığı öngörülerin tuzağıdır. Bu öngörü ise kılıf uydurmaktan başka bir şey değildir.

Asıl olan kişiye yapılan yatırım ve doğru yönlendirmelerdir. Burada en önemli eksiklik ataerkil aile yapısından uzaklaşınca yetişen çocukların tecrübe yavanlığı dır. Çocukların en önemli dönemi olan yedi yaşına kadar olan beyin gelişimlerindeki hem besinsel hem de sosyal beslenmeleri aslında onların geleceğini belirleyen en önemli etkenlerdir. Bu aşamada gösterilen özveri, onların geleceğinde değer biçilemeyecek kadar önemli bir yer oluşturacaktır.

Sizin gölgeniz nerede! Ne boyutta olacak? Kimlere ışık olacak, kimlere gölge yaratacaksınız! Kimler sizlerden bahsedecek kimleri motive edeceksiniz! Kimlerin hayalini gerçeğe dönüştüreceksiniz. Kimler sizi çocuklarına bahsedecek bunları hayal edin ve mutluluğunuzun kaynağını yaratın. Kimlerin hayatında ekol oldunuz ya da olmak için ne yaptınız! Sizlerin Ekolleri kimlerdi? Anlattınız mı hiç örnek olsun diye? Köprü oldunuz mu karşıya geçmek isteyen bir yaşlıya, sırtınızda kimleri taşıdınız, kimlere merhamet gösterdiniz. Kimler taşıyabildi aldığı bayrağı yukarıya kimlere ilham verdiniz…

Aynı şarkıyı dinlemekten sıkılmadıysak eğer gafletten kurtulamamışız demektir. Seyirci koltuğunda yorum yaparak geçireceğiniz zamanı, sahneye çıkıp form olarak yansıtmak doğrudur… Harekete geçmek için komut beklemeyin.

Karanlık var mıdır?

Karanlık güneşin yokluğundan oluşur. Öyle ise karanlık yoktur.

Başarısızlık var mıdır?

Başarısızlık,başarılı olmak için çalışmamaktan oluşmuştur. Yani tercih edilmiştir. Ayrıntılı bakmak gerekir.

Kişisel gelişim çağın gerekleri arasında oluşan en büyük zorunluluklardan birisi olsa gerektir. Özellikle değişime ve yeniliğe uyum sağlamak için sürekli kendimizi geliştirmeliyiz. Dünya sürekli olarak içinde değişiyor. Geçmişin geleneklerini,geleceğin teknolojileri ile çağa enjekte edenler başarı sıralamasında yer alıyorlar.

Liderlerin etrafından liderler yetişiyor. Etkilenmemek mümkün değil…

Gölgelerinizin büyüklüğünün yansımasını görmek dileğiyle. İş ve özel hayatınızda başarılar dilerim.

Yazan:Beytullah BOZKURT